Święty Wojciech-Patron szkoły

Święty Wojciech, patron Polski i Mucharza urodził się ok. 956 roku w czeskich Libicach, głównej siedzibie rodu Sławników, na wschód od Pragi u ujścia Cidliny do Łaby. Ród to był znamienity, władający sporą częścią Czech. Ojciec i matka skoligaceni byki z saskimi Ludolfingami i czeskimi Przemyślidami. Wojciech młodszy z synów Sławnika, przeznaczony byłby więc zapewne do stanu rycerskiego, gdyby nie choroba na którą zapadł w młodości. Rodzice nie mając nadziei ofiarowali go opiece Matki Bożej, patronce libickiego kościoła. Chłopiec wyzdrowiał i został przeznaczony do stanu duchowego. Bierzmowanie nastąpiło w Libicy przez biskupa misyjnego Adalberta, który nadał mu własne imię Adalbert, Adalbertus, tylko pod tym imieniem znano go na zachodzie. Imię to stało się później łacińskim odpowiednikiem Wojciecha, choć nie stoi z nim w żadnym związku entymologicznym.

Libice nad Cidlinou – miejsce urodzenia św. Wojciecha

Libice nad Cidlinou – miejscowość w Czechach (powiat Nymburk, kraj środkowoczeski), nad rzeką Cidliną (1314 mieszkańców). Leży ok. 3 km na południowy wschód od Podiebradów, przy autostradzie D11 z Pragi do Hradca Kralowe.W X wieku gród był główną siedzibą rodu Sławnikowiców i stolicą libickiego księstwa Sławnika. Tu urodził się Wojciech Sławnikowic znany w historii Polski i Czech jako święty Wojciech. Gród zniszczony został w 995 roku przez wojska praskie dowodzone przez Wrszowców i włączony do państwa czeskiego.

( Wikipedia )

01 – 09 – pozostałości grodu, pałacu i kościoła z X w.

10 – 14 – pomnik św. Wojciecha i Radzima Gaudentego

15 – pomnik św. Wojciecha koło plebanii