KOŁO DZIENNIKARSKIE

Działalność koła dziennikarskiego wspiera pracę biblioteki szkolnej, która inspiruje młodzież do działań na rzecz szkoły. Zajęcia koła mają na celu promowanie szkoły i biblioteki, wspieranie wszechstronnego rozwoju osobowości uczniów poprzez rozwijanie zainteresowań i stworzenie warunków do kulturalnego i pożytecznego spędzenia czasu wolnego.

***

Program koła dziennikarskiego jest realizowany podczas dwugodzinnych zajęć pozalekcyjnych w bibliotece szkolnej. Program obejmuje wiedzę teoretyczną z zakresu edukacji czytelniczo-medialnej oraz praktyczną z wykorzystaniem pracowni komputerowej ICM oraz tradycyjnych zbiorów biblioteki. Podczas zajęć młodzież wykazuje się także zdolnościami plastycznymi i manualnymi.

***

Wśród zagadnień i treści kształcenia zaplanowano:

Pogłębienie wiedzy z zakresu edukacji czytelniczej i medialnej:

• Zarys historii prasy.
  • Poznanie różnego rodzaju czasopism i gazet, analiza ich zawartości pod wg merytorycznym i estetycznym.
  • Zapoznanie z budową formalną gazety.
  • Zwrócenie uwagi na wybrane treści prasowe, np. artykuł, wywiad, komiks, felieton itd.;
  • Kryteria podziału prasy;
  • Prawo autorskie.

Doskonalenie umiejętności wybranych elementów pracy dziennikarskiej:

• „Praktyka czyni mistrza” (redagowanie na papierze);
  • „Bez komputera ani rusz” (redagowanie z wykorzystaniem technik komputerowych);
  • Opracowanie materiałów związanych z promocją biblioteki, szkoły:
  • Biuletyn biblioteki;
  • ulotki okolicznościowe;

GALERIA:
Z wizytą w Radio GRA;
Z wizyta w drukarni KOLORODRUK;

Gimnazjalisto! Zapraszamy do udziału w naszych zajęciach!
Odkryjesz swoje talenty, rozwiniesz zainteresowania!
Możesz promować szkołę i współtworzyć jej tradycję!