Tajemnice sztuki filmowej
W miniony weekend (30.09-2.10.2011 r.) młode pasjonatki sztuki filmowej z Gimnazjum nr 1 im. Św. Wojciecha w Inowrocławiu Dorota Kłos, Patrycja Kurczyńska i Natalia Rataj wraz z opiekunem Mirosławem Kowalkowskim brały udział w warsztatach filmowych zorganizowanych w Toruniu przez Urząd Marszałkowski i Komendę Wojewódzką Policji we współpracy z Fundacją Tumult.
Asp.sztab. Marek Kolinski Ekspert Zespołu ds. Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy i podinsp. Maciej Wołczek Naczelnik Wydziału Komunikacji KWP w Bydgoszczy oficjalnie przywitali przybyłych do sali kinowej Fundacji Tumult na Rynku Nowomiejskim w Toruniu uczestników projektu „Sztuka wyboru”, w ramach którego odbywa się konkurs „Kręcę filmy, a nie jointy” . Z ramienia organizatorów przybyła również pani Rita Załucka z Biura Pełnomocnika Zarządu Województwa ds. Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom oraz HIV/AIDS i Dyrektor Festiwalu Plus Camerimage Marek Żydowicz.
Pokaz filmu „Sala samobójców” i dyskusja , która po nim się rozwinęła były dobrym początkiem warsztatów. Gwiazdą piątkowego wieczoru był reżyser animacji Adam Torczyński, który przedstawił prezentację pt. „Sala samobójców” – jak to się robi?”.
W sobotę podzieleni na cztery grupy uczestnicy projektu brali udział w serii wykładów m.in. z dziedziny profilaktyki z Elżbietą Brzozowską i zagadnień metodycznych i dydaktyki z Iwoną Rostankowską. Najciekawsze jednak dla [mudslide:picasa,0,gim1ino,5660454837264163937,27,160,right]młodzieży okazały się wykłady z dziedziny reżyserii i scenopisarstwa ze znanym reżyserem Michałem Dudziewiczem ( Dyrektor programowy Festiwalu Plus Camerimage, II reżyser filmu „Brunet wieczorową porą” i współpraca reżyserska filmu „Miś) oraz z zakresu tworzenia obrazu z operatorem Pawłem Dyllusem (Złota Kijanka w 2006 za „Sezon na kaczki” na Festiwalu Camerimage w Konkursie Etiud Studenckich).
Niedzielne przedpołudnie uczniowie wraz z opiekunami spędzili na zajęciach plenerowych pod opieką operatorów: Feliksa Novikova, Michała Zielińskiego, Marcela Gawrysia, Marcina Sautera i Ziemowita Jaworskiego. Gimnazjalistkom z Jedynki cennych wskazówek udzielał Feliks Novikov.
Po pracowicie spędzonych godzinach nastąpiło podsumowanie warsztatów i wyjazd z gościnnego i słonecznego Torunia.
Trzydniowe warsztaty filmowe przybliżyły dziewczętom z Gimnazjum nr 1 w Inowrocławiu warsztat pracy ekipy filmowej i były cennym doświadczeniem na przyszłość. Uczennice Jedynki nie żałują poświęconego czasu i mają nadzieję, że w przyszłości będą miały okazję brać udział w podobnych zajęciach.
Teraz uczestnicy konkursu biorą się do nakręcenia materiału filmowego o tematyce antynarkotykowej oraz opracowania konspektu lekcji, które to materiały należy przesłać do 2 listopada 2011 r.
Mirosław Kowalkowski Gimnazjum nr 1 w Inowrocławiu