Botaniczne fascynacje Jakuba z kl.I.a
Jeśli chcesz mieć w domu naprawdę niezwykłą naturalną ozdobę, powinieneś zainteresować się uprawą roślin owadożernych, które poza oryginalnym wyglądem zachwycają nietypowym i zaskakującym sposobem odżywiania. Takie niezwykłe hobby zaprezentował na lekcji biologii Jakub Gernat z kl.I.a. Wszyscy podziwialiśmy dzbanecznika okazałych rozmiarów, muchołówki i rosiczki, które pochodzą z domowej uprawy.
Pierwszą roślinę mięsożerną przywieziono do Anglii w połowie XVIII wieku. Wzbudziła ona spore zainteresowanie. W 1875 roku Karol Darwin wywołał wielką burzę w środowisku przyrodników, gdyż wykazał – po raz pierwszy – że rośliny mogą żywić się zwierzętami, a nie tylko na odwrót.
Rośliny mięsożerne (łac. plantae carnivorae), znane są także pod mniej precyzyjną, jednak bardzo popularną nazwą: rośliny owadożerne (łac. plantae insectivorae), bo właśnie owady są największą grupą zwierząt, które stają się ich ofiarami. Dieta większych roślin mięsożernych obejmuje także ślimaki, pająki, skorpiony, stonogi, a nawet… żaby, jaszczurki i małe gryzonie.