Osobliwości Parku Solankowego
Dnia 1 października b.r. młodzież naszego gimnazjum z klasy: I A, I C, II A, II B, II C oraz III B miała okazję zapoznać się z osobliwościami Parku Solankowego.
Z tarasu widokowego, który znajduje się na całej długości tężni, podziwialiśmy panoramę Parku Solankowego. Gimnazjaliści dowiedzieli się o prostym mechanizmie, dzięki któremu działa ta osobliwa konstrukcja. Solanka jest pompowana na najwyższy poziom, po czym swobodnie spływa w dół po gałęziach tarniny i ulega odparowaniu. Wokół tężni powstaje aerozol, który służy profilaktyce i wspomaga leczenie schorzeń górnych dróg oddechowych, chorób tarczycy, schorzeń alergicznych skóry i obniża poziom ciśnienia tętniczego. Tężnie w Inowrocławiu mierzą 9 metrów wysokości i 300 metrów długości, są trzecie w kraju pod względem chronologii powstania i drugie, co do wielkości. W całej Europie jest tylko 9 takich konstrukcji.
Następnie udaliśmy się w kierunku pijalni wód. W naszym mieście wydobywane są wody – m.in. mineralna „Inowrocławianka” i lecznicza „Jadwiga”. Po degustacji poczuliśmy egzotyczny klimat w palmiarni, gdzie znajduje się wiele popularnych gatunków roślin, takich jak np. Jucca, Ficus, Dracaena, czy palmy z rodzaju: Washingtonia, Chamaerops, Phoenix, Trachycarpus, Kencja i Sabal. Wycieczkę zakończyła wizyta w Chacie Kujawskiej. Sobotnie przedpołudnie było spotkaniem z przyrodą i historią regionu.
Opiekun: pani D. Gawron