DZIEŃ ZIEMI
Dzień Ziemi – są to coroczne akcje przeprowadzane na wiosnę, które mają na celu promowanie ducha ekologii, ochrony środowiska i ochrony przyrody na całym świecie. Dzień Ziemi obchodzony jest 22 kwietnia, a więc dokładnie w momencie wystąpienia równonocy wiosennej na północnej półkuli Ziemi. Na półkuli południowej występuje wtedy równonoc jesienna.
Równonoc oznacza dobę, w której dzień i noc trwają równo po 12 godzin. Ta równonoc ma stać się symbolem równości na Ziemi, równości wszystkich ludzi, ich wyznań, religii, koloru skóry, przekonań. Jest to także próba zachowania równowagi w środowisku naturalnym oraz próba zwrócenia uwagi na to, jak bardzo zagrożone jest środowisko naturalne w XXI wieku.
Na pomysł obchodzenia Dnia Ziemi wpadł John McConnell. Stało się to podczas konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r. Prekursorem obchodów był Joseph Alioto, burmistrz San Francisco, który zadecydował, że takie obchody odbędą się właśnie w jego mieście. Stało się to w roku 1970.
W Polsce Dzień Ziemi mogliśmy obchodzić dopiero po upadku komunizmu. Pierwsze obchody odbyły się w Warszawie w 1990 r.
,,Człowieku, co możesz zrobić dla Ziemi?” – nad tym pytaniem zastanawiali się uczniowie klas drugich naszego gimnazjum na lekcjach biologii i fizyki. Intelektualny i emocjonalny rozwój poprzez aktywność twórczą wspierały: pani Dorota Gawron i pani Małgorzata Felska. Efektem kreatywności uczniów, wrażliwości i zdobytej wiedzy stały się prace prezentowane na korytarzach szkolnych.
Celem akcji jest:
- ukazanie zagrożeń dla współczesnej cywilizacji wynikających z konsumpcyjnego stylu życia
- uświadomienie sobie, jaki duży wpływ na środowisko ma każdy człowiek
- rozumienie potrzeby równowagi ekologicznej
- rozumienie pojęć: ekologia, ochrona przyrody, ochrona środowiska
- rozumienie potrzeby segregacji odpadów.