Historia Inowrocławia ukryta w muzeach
17 listopada 2012 roku młodzież z kl. IIa, IIc i IIIa odwiedziła inowrocławskie muzea. Z zainteresowaniem obejrzała stałą Wystawę Solnictwa w Teatrze Miejskim oraz ekspozycję archeologiczną „Inowrocław- Askaukalis” w KCK.
Oglądając wystawę solnictwa uczniowie poszerzyli swą wiedzę o Inowrocławiu „mieście na soli”. Dowiedzieli się, że już w starożytności mieszkańcy dzisiejszego Inowrocławia umieli pozyskiwać sól ze słonych źródeł. Właśnie tutaj czynna była pierwsza na świecie tężnia solankowa, która służyła pozyskiwaniu soli. Sól wydobywano tu przez wieki i mimo iż ostatnio zatopiono kopalniane korytarze pozostały po nich liczne pamiątki. Gimnazjaliści zobaczyli m.in. chodnik z wagonikami, warzelnię, szatnię górniczą, kaplicę z krzyżem wykutym w soli.
Podczas oglądania kolejnej wystawy uczniowie dowiedzieli się, że na obszarze obecnego Inowrocławia już blisko 2000 lat temu istniał prężny ośrodek rzemieślniczo-handlowy. Znajdowały się tu warsztaty produkcji soli oraz warsztaty obróbki bursztynu i rogu. Podziwiali wiele cennych eksponatów: monety rzymskie, wyroby z kości i brązu oraz poznali pochodzenie nazw inowrocławskich ulic: Bursztynowa i Rogowa.
Uczniowie uświadomili sobie, że mieszkają w jednym z najstarszych miast Polski.
Opiekun wycieczki: Jerzy Ekert.[mudslide:picasa,0,gim1ino,5812213490504443105]